Какво са адаптогени и какви са техните лечебни свойства

Съвременният начин на живот, забързаното ежедневие и желанието ни да се чувстваме по-жизнени и енергични ни подтикват все по-често да се обръщаме към природата и нейните безценни лекове.

Майката Земя се е погрижила за нас и както билкарите биха казали – „Има си лек за всичко. Нужно е само знание.“

Какво знаем за адаптогените?

В продължение на векове в древната аюрведа и китайска медицина са били използвани билкови лекове, които насъчават благополучието и дълголетието.

Има специален клас лечебни растения, които се наричат „крале“ и „кралици“, подобряващи здравето, издържливостта и повишаващи имунитета. Тези билки са познати като адаптогени. Името им произлиза от способността им да помагат на организма да се адаптира към стреса и напрежението.

Те могат да бъдат както растения, така и корени или гъби. В някои части на Азия и Индия практиката да се използват адаптогенни билки, като част от разнообразната диета, е широко разпространена от векове. Билките се приемат под формата на хранителни добавки като капсули, приготвят се чайове, добавят се в супи или смутита.

Физическият, емоционален и хормонален стрес дисбалансират твоя организъм и се отразяват негативно на всички системи в твоето тяло. Експертите вярват, че адаптогените си взаимодействат с хипоталамо-хипофизо-надбъбречна ос, която инициира стрес отговора на тялото и играе важна роля в поддържането на баланс в организма.

Кои билки спадат към категория „адаптогенни“? 

Не всички билки се класифицират като адаптогенни. За да се нарекат такива, те трябва да притежават няколко важни свойства:

• Да не бъдат токсични, когато се приемат в нормални дози.

• Да подпомагат организма в справянето със стреса.

• Да подобрят баланса и стабилното състояние на тялото.

Все повече изследвания посочват ползите на адаптогенните билки за здравето. Записани са данни, че те влияят за подобряване на настроението, на остротата на ума, работоспособността, на съня. Забавят процеса на стареене, оптимизират метаболизма, насърчават функцията на имунната система, стимулират всички основни органи в тялото и т.н.

Кога и при какви състояния е удачно да приемаме адаптогени?

Ето и някои от състоянията, при които се приемат успешно билкови адаптогени:

  • Главоболие
  • Проблеми с метаболизма и червата
  • Ревматоидни болки
  • Диабет
  • Смущения в месечния цикъл
  • Астма
  • Сърдечно-съдови проблеми
  • Грипозни състояния и настинки

Едни от най-използваните и познати адаптогенни билки са американският и сибирски женшен, шизандра, ашваганда корен, родиола, корен от женско биле, гъби рейши и още много други.

 В следващата статия ще ти разкажа за всяка една от тези адаптогенни билки, техните лечебни свойства, дозировка, съвети и рецепти за билкови отвари, които можеш да приготвиш сама вкъщи.

Пожелавам ти да бъдеш здрава и все по-често да се обръщаш към Майката Природа за лечение с благодарност.

Автор: Мариана Игова, фитотерапевт

Мариана Игова и КУМА

Здравей! Казвам се Мариана Игова – сертифициран фитотерапевт и билкар.

Искам да помагам на хората чрез природолечение, затова се вдъхнових да създам КУМА. Започнах този проект с вяра и любов, за да съдействам по пътя към здравето, спокойствието и вътрешния баланс.

Провеждам индивидуални консултации и приготвям билкови смеси за различни здравословни състояния. По този начин мога ви помогна да си създадате един уравновесен начин на живот, изпълнен с покой и грижа към себе си.

Щастлива съм, че мога да споделя знанието за силата на Майката Природа и нейните лечебни билки с теб. Служа с отворено сърце и приемам всеки, който усети нуждата и желанието да се свърже с мен.

Бъдете здрави,
Мари

Последвай КУМА:

Инстаграм: @kyma.tea

Фейсбук: @KYMA

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s